We All Want to Live in Love
Istanbul, Turkey
May, 2010

Click here for online version

İstanbul üç gündür sadece kendini sevmeyi öğrenerek daimi mutluluğu yakalamanın mümkün olduğunu savunan, Avustralyalı ruhani eğitmen Isha Judd’ı ağırlıyor. Judd, kendimizle barışmanın yöntemlerini paylaştı bizimle

İstanbul bugünlerde her türlü dini inanç, gelenek ve göreneklerden farklı olarak sadece kendini sevmeyi öğrenerek ‘daimi mutluluğu’ yakalamayı vaat eden birini ağırlıyor. Ülkemizi ilk kez ziyaret eden Avustralyalı ruhani eğitmen Isha Judd, vereceği seminerlerle insanları içsel bilinçlenmeye yöneltmek istiyor. Judd, bugünİstanbul Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesi’nde kendi kurduğu ‘Isha Sistemi’ni öğretecek. Eğitim 10.00-17.00 saatleri arasında. Güney Amerika’da ‘barış elçisi’ olarak tanınan Judd, günümüzün çatışmalarla dolu ortamında huzuru nasıl sağlayabileceğimizi ve kendimizle barışmanın yöntemlerini paylaştı bizimle.

– Bu yolculuğa nasıl başladınız?
– Çocukluğumda sezgisel yönüm ağır basıyordu, insanlığın daha mutlu olmasıkonusunda çok tutkuluydum. Fakat bir anda kendimi maddi kazanca dalmış buldum. İyi bir sosyal statü ve daha iyi maddi kazanca odaklanmıştım. Sonrasında altı aylık süreçte tüm birikimimi elimden alan bir finansal kriz yaşadım, yedi yıllık ilişkim bitti ve en acısı, ailemden altı kişi yaşamını yitirdi. Yaşadığım aksilikler ve bireysel kayıplar, beni daha farklı arayışlara itti. İçsel yolculuğum böyle başladı. Bundan sonra gerçek benliğimi daha fazla görmezden gelemezdim.

– Sizi ‘uyandıran’ aksilikleri yaşamasaydınız ne olacaktı?
– Hayatımızın en zor dönemeçleri, bazen en iyi öğretmenimiz olabiliyor. İçinde yaşadığımız dünya her zaman tahmin edilemeyen olayların gerçekleştiği ve sürekli değişen bir yer. Sevdiğimiz birini kaybettiğimizde içimize yöneliriz. Ama ben özellikle gençlere, içsel bilinçlenmelerini kötü tecrübeler yaşamadan keşfetmelerini tavsiye ediyorum.

DAİMİ MUTLULUK MÜMKÜN MÜ?
– ‘Sevgi bilinçlenmesi, ruhsal uyanış’ gibi manevi adımlarla daimi mutluluğu vaat ediyorsunuz. Daimi mutluluk gerçekten mümkün mü?
– Tabii ki. Bu, zamanla kazandığımız içsel tecrübelerle şekilleniyor. Sistemim de daimi mutluluğu yakalayana kadar, sistematik olarak içsel mutluluğu düzenliyor. İşte bu gerçekleştiğinde nerede ya da kiminle olduğunuzun bir önemi kalmıyor, çünkü içsel mutluluğunuz size hep eşlik ediyor. Tüm bunları Why Walk When You Can Fly? (Uçmak Dururken Yürümek Niye?) isimli kitabımda anlattım. Uygulamaları kolay ve bir inanç sistemi değil.

– Ruhsal uyanış tam olarak nedir?
– Bir gün içimden bir ses ‘Uyanma vakti geldi,’ dedi. Ne demek istediğini bilmiyordum, bana kendi doğrularımı anlatmamı, kendi duygularımı hissetmemi söylüyordu. Etrafımdaki insanların onayını almak için, yarattığım sosyal maskelerimi çıkarmaya başladım. Savunmasız ve gerçek olmaya başladım ve her bir parçamı kabullenip, yargılamayı öğrendim. Kendimi kucakladıkça tüm hayatım boyunca beni kuşatan korkularım çözülmeye başladı. Korkularımın üstesinden gelmeye başladım.

– Düşüncelerinizi neden insanlarla açma ihtiyacı duydunuz?
– Ben çok modern ve pratik bir kadınım ama aynı zamanda da inanılmaz bir aşk deneyimi yaşıyorum. Yaşayan en şanslı insan olduğumu düşünüyorum ve en iyi yanı da, bu deneyimin herkes için mümkün olması. Bu yüzden Isha sistemini geliştirdim. Böylece herkes bu içsel özgürlüğe erişebilecek.